Strona polska
A volt KFKK épülete a Ménesi úton   A WAT épülete
Készítette: Bézy Richárd
 
Utolsó módosítás: 2012.10.20.
 

 


Lévay István

1955 - 2005


2005. október 16-án, éppen Varsóba való kiérkezésünk 31. évfordulóján, szeretett kollégánk, mindeki Kis Husija, örökre eltávozott sorainkból.

Temetésére 2005. október 20-án, katonai tiszteletadás mellett, Kuncsorbán került sor.

    

A sírnál csoportunk, varsói kollégái nevében Szabó Péter, volt csoportparancsnokunk vett végső búcsút Istvántól. Felolvasta, és utána Arankának, István özvegyének átadta a lengyel kollégák által írt búcsúlevelet:


Istvanie


Mieliśmy niespełna dwadzieścia lat i rozpoczynaliśmy dorosłe życie...


Istvanie

Czas i wspólne przeżycia łączą na zawsze. Spędziliśmy razem pięć lat. Teraz ożywają w pamięci tamte rozmowy, ambicje i plany, które mieliśmy przed sobą. Wierzymy, że wtedy, w Polsce, nie czułeś się obco. My wiemy, że żyłeś wśród Przyjaciół, że nasza Przyjaźń wyprzedziła wszystko co dzisiaj we Wspólnej już Europie nazywa się Przyjaźnią.


Istvanie

Co dla nas ona znaczyła? Przecież poszliśmy swoimi ścieżkami. Czasami spotykaliśmy się gdzieś w drodze. Na chwilę. Świat gonił nas tempem przemian i nowymi wyzwaniami. Przyszło nam żyć w ciekawych i trudnych czasach. I tu, na Węgrzech i w Polsce. Ale jakże łatwiej żyć i pracować wierząc w Przyjaźń. Takie zwykłe, proste uczucie. Wiesz, że masz Przyjaciela. I choć, idziesz sam, zmagasz się z życiem - wiesz, że masz Przyjaciela, że jeśli znajdziesz się w potrzebie to poda ci dłoń.

Istvanie


Gdziekolwiek jesteś, gdziekolwiek będziesz, Przyjaciele zawsze będą o Tobie pamiętać.

Rodzinie i Twoim Przyjaciołom składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Przyjaciele z Polski.
    
István!


Nem voltunk még húsz évesek és épphogy elkezdtük felnőtt életünket...


István!

Az idő és közös élményeink örökre összekötnek bennünket. Öt évet töltöttünk együtt. Most ismét eszünkbe jutnak akkori beszélgetéseink, terveink és ambícióink, melyekkel a jövőnk elé néztünk. Hisszük, hogy akkor, itt Lengyelországban nem érezted idegenül magadat. Tudjuk, hogy Barátok között éltél, hogy Barátságunk előfutára volt mindannak, amit ma a már Közös Európában Barátságnak neveznek.


István!

Mit is jelentett a Barátság számunkra? Hiszen mindannyian saját ösvényekre léptünk. Időnként találkoztunk az útközben valahol. Csak egy pillanatra. A Világ űzött, hajtott bennünket gyors átalakulásával és új kihívásaival. Nehéz és érdekes korban adatott meg élnünk. Itt Lengyelországban és Magyarországon is. De mennyivel könnyebb élni és dolgozni , ha hiszünk a Barátságban. Milyen egyszerű is ez az érzés. Tudod, hogy van Barátod. És bár egyedül lépkedsz és egyedül küzdesz az élettel, tudod, hogy van Barátod, aki ha bajba kerülsz, kezét nyújta Neked.


István!

Bárhol is vagy és bárhol is leszel, a Barátok mindíg emlékezni fognak Rád.

Családodnak és barátaidnak őszinte részvétünket fejezzük ki.

Lengyelországi Barátaid


Emléke örökre szívünkben él!


Lévay István alias KisHusi emlékére
(Horváth Attila megemlékezése a WAT Magiszterek Védegylete alakulóülésén)


Emlékszel? 1974-ben számunkra egy új időszámítás kezdödött. Akkor is érezhettük ezt, a jelenben az interneten a www.varso74.hu honlapra belépve tudjuk: 74 sorsforduló volt az életünkben.

A csoport szinte azonnal Rád ragasztotta a KisHusi becenevet. Most már sosem tudhatom meg, hogy akkor mennyire örültél e becenévnek, de pillanatok alatt fogalommá változtattad azt. Mert igazi csapatjátékos voltál, mindig segítőkész az egymásra utaltságunkban, már akkor szilárd értékrenddel bírva okos tanácsadó, de soha sem tolakodóan. Remélem érezted, hogy a csoport mennyire megkedvelt.

Honlapunkon végignézem a régi fényképeket: pani Gizo kertjében készülttől az avatásig. Eszembe jutnak azok a pillanatok, amikról soha sem készült fénykép, de kitörülhetetlenül bennem élnek. Emlékszel milyen öszintén tudtál nevetni, szinte beleremegtél, és hogyan próbáltál úrrá lenni rajta.

Remélem Te is sok ilyen kitörölhetetlen életképet őriztél emlékezetedben.

1980-ban hazatértünk, és a csoportunk széthullt, mint egy oldott kéve. Most is keressük a mentséget: egzisztencia megteremtése, családalapítás.

Te is a magad útját jártad az értékrended szerint. Szülőföld szeretete Nálad az egyik alapkő volt : kimozdíthatatlan, amire építkeztél. Mindegyikünkben ott élt és él ez az érzés, de odáig egyikünk sem jutott, hogy lemondjon akár katonai karierről, vagy akár a nagyobb szakmai fejlődést igérő fővárosról. Te tudatosan vetted Szolnok felé életutad. Egy kicsit értetlenül csodáltalak érte.

2000 -ben egy újabb fordulópont: a találkozók kezdete. A közös eszmélés éve: hiszen Nekünk volt egy csodálatos együtt eltöltött ifjúságunk. Ezeken, a tavaszi-őszi találkozókon törzstag voltál, egyedüliként, aki vidékről feljött, hogy egy estére újból együtt lehessünk.

Ez volt az az év, amikor 20 év után Varsóban egy napra újra az akadémia falait koptathattuk. Biztos Te is százszor visszanézted a honlapunkon az akkori találkozóról készült képeket, és az utána következőket is.

2005, Solina. Az utolsó találkozónk a lengyel kollégákkal. Az első eset, hogy lemondtad a találkozót. Nem tudhattuk, hogy azon a hétvégén Te egy más találkozóra indultál el, ahonnan nincs visszatérés.

2005 Kuncsorba, a szülőföld. A temetőkert, a végső megtérés... A temetés... A magányos öreg akácfa... ugye Te közöttünk soha sem voltál magányos? Szomorú találkozó rég látott iskolatársakkal. Tétova szavak, keserű kifakadások...."mindig a legjobbak mennek el ... "

Talán akkor született a gondolat: mi varsói diákok, az egymást követő évfolyamok füzzük még szorosabbra kapcsolatunkat. Vagy talán ezt is Te sugalltad odaátról? Úgy "Kishusisan".

Budapest 2005.12.15.

Ugrás a lap tetejére